MÄRTA MÅÅS-FJÄTTERSTRÖM

Utrop: 10.000-12.000 SEK

Klubbat pris: 37.000 SEK

OTTO HESSELBOM

Utrop: 20.000-25.000 SEK

Klubbat pris: 46.000 SEK

DALAHÄST, 18/1900-tal

Utrop: 4.000-5.000 SEK

Klubbat pris: 25.500 SEK

BERNDT FRIBERG, vas

Utrop: 10.000-12.000 SEK

Klubbat pris: 33.000 SEK

SVEN PALMQVIST, Ravenna

Utrop: 10.000-12.000 SEK

Klubbat pris: 22.000 SEK

HANS J. WEGNER, bokhylla

Utrop: 8.000-10.000 SEK

Klubbat pris: 18.500 SEK

ANDERS BRUNO LILJEFORS,

Vas

Utrop: 4.000-5.000 SEK

Klubbat pris: 15.000 SEK

KARL LINDEBERG, Kosta

Utrop: 6.000-8.000 SEK

Klubbat pris: 17.500 SEK

SKÅP, Renässans

Utrop: 20.000-25.000 SEK

Klubbat pris: 64.000 SEK

ARNE NORELL, "Sirocco"

Utrop: 10.000-12.000 SEK

Klubbat pris: 24.500 SEK

LJUSKRONA, smide, 17/1800-tal

Utrop: 6.000-8.000 SEK

Klubbat pris: 24.000 SEK

FAT

Qianlong (1736-1795)

Utrop: 5.000-6.000 SEK

Klubbat pris: 33.000 SEK

SPEGEL, rokoko

Utrop: 10.000-12.000 SEK

Klubbat pris: 31.000 SEK

HÄST, Jämt-Olof

Utrop: 6.000-8.000 SEK

Klubbat pris: 72.000

GOLVUR, Halland, 1850

Utrop: 8.000-10.000 SEK

Klubbat pris: 25. 000 SEK

KRUTHORN, 1600-tal

Utrop: 4.000-5.000 SEK

Klubbat pris: 12.000 SEK

AGEDYNA

Utrop: 8.000-10.000 SEK

Klubbat pris 26.000 SEK

BRÄNNVINSKUTTING
daterad 1702, Uppsala

Utrop: 15.000-20.000 SEK

Klubbat pris: 22.500 SEK

 IRMA KRONLUND Röllakanmatta

Utrop: 50.000-60.000 SEK

Klubbat pris 122.000 SEK

JÄRNMORTEL, 1600-tal

Utrop: 1.500-2.000 SEK

Klubbat pris: 14.500 SEK

SMÖRBYTTA, 1800-tal

Utrop: 2.000-3.000 SEK

Klubbat pris: 17.500 SEk

KAFFEKITTEL 1700-tal

Utrop: 1.500 SEK

Klubbat pris: 10.000 SEK

KNIV OCH  GAFFEL 1600-tal
Handtag i skuren elfenben.

Utrop: 3.000-4000

Klubbat pris: 12.000 SEK

SMIDESLJUSSTAKE

Utrop: 12.000-15.000 SEK

Klubbat pris: 62.000 SEK